O nás

Specialista na dřevěné terasy

img-1


Dlouholeté zkušenosti a profesionalita

I když jsem malá rodinná firma, nebojíme se oslovovat zahraniční výrobce z celého světa. Naší prioritou není kvantita, ale kvalita za nízké ceny. Nevlastníme krásný showroom jako jiné velké společnosti, podstatou je snižovat provozní náklady a Vám nabídnout sortiment v dobrém poměru kvalita/cena.

Specializujeme se převážně na exotické dřeviny, které mají vysokou hustotu a i životnost. Z našeho pohledu, měkké dřeviny pro realizace teras nejsou vhodné – nízká hustota, sukaté, třískaté, daleko více náchylné na povětrnostní podmínky a estetická stránka po několika letech? Co zákazník, to jiný pohled, ale mi jsme se o tom přesvědčili při našich zakázkách.

výběr dřeviny  –  exotické dřeviny je cesta správným směrem, nicméně vždy porovnávejte hustotu a poměr ceny.  Neřiďte se zbarvením, ale hustotou. Standardní tloušťka terasových prken se odvíjí od hustoty. U lepších dřevin je standardní tl. 21 mm (IPE, Massaranduba) u horších dřevin 25 mm (Bankirai, Garapa, Amargosso, atd.).

cena –  cena dřevin/ terasových prken se odvíjí od dostupnosti přírodních zdrojů. Prvotní investice do exotických dřevin (terasové prkna, podkladové hranoly) je vyšší, nicméně z dlouhodobého hlediska se Vám vyplatí. Náklady za spojovací materiál, podklad a práci jsou stejné jako u realizace z měkkých dřevin. U realizací z exotických dřevin se budete pohybovat v nižší cenové hladině, než-li u kvalitních WPC.

ošetření  – exotické dřeviny se ošetřují olejováním, a to jen z důvodu zachování přírodního odstínu dřeva, avšak není podmínkou. Mnoho našich zákazníků se po tzv. patině poohlížejí. Oproti měkkých dřevinám není nutné je ošetřovat proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním.

dřeviny vs. WPC –  životnost exotických dřevin je více než 25 let, konkrétně Massaranduba byla dříve využívána v Americe na kolejové pražce. Bohužel kvalitních WPC výrobců není mnoho a český trh je velmi malý pro produkty, které se pohybují v astronomických částkách. Dřevina je přírodní materiál a víte, co kupujete.

Náklady na vývoj, certifikace apod. se projevují do ceny WPC. Cenová hladina kvalitních WPC je výše než 1,5 násobek vůči exotickým dřevinám.

Pokládka teras z exotických dřevin

Exotické dřeviny jsou velmi odolné tvrdé dřeviny, a proto je obzvláště důležité dodržet správnou technologii pokládky. My jsme ji převzali tu již po léta osvědčenou z USA.

Několik bodů od našeho technika:
1

Příprava a srovnání terénu, poté důkladně zhutnit štěrkový zásyp.

2

Konkurenční firmy používají pro podklad rektifikační terče. Ekonomicky výhodnější a daleko stabilnější je betonová dlažba. Pro srovnání – dlažba 200/200/6 mm cca 15,-/ks, rektifikační terče 5-9 cm 85,-/ks.

3

Správná pokládka a výběr podkladových hranolů (rošt) o rozměru 40/60 mm – 45/70. Podkladové hranoly o podobné hustotě (příklad – pro terasové prkna Massaranduba se nevolí podkladové hranoly z dřeviny Massaranduba, ale např. Kapur, Piquia, Angelim Pedra, apod. Rozteč hranolů max. 450 mm, v individuálních případech dle uvážení technika.

4

Pokládka terasových prken – dilatační spáry 7 mm, platí i pro podélné napojení terasových prken. V průběhu roku, vlivem povětrnostních podmínek dřevo pracuje, ať už sesychá nebo bobtná.

Upozornění – používejte jen kvalitní vruty z kalené magnetické nerezi.

Ján Dúbrava / technik a jednatel

SPOLUPRACUJEME:

 

RustinsHodinový manžel